Kabatas Arabalı Vapur Iskelesi

İstanbul Boğazı’nın iki yakası arasında mal, araba, askeri topların taşınması gerekiyordu. Diğer ülkelerdeki basit sistemler İstanbul’da kullanılamıyordu. Zira İstanbul Boğazı’nda akıntı çok güçlü idi.

Hüseyin Haki Efendi o zamana kadar gemicilik tarihi için ilginç çözümleri ve yenilikleri olan bir devlet görevlisi idi. Hüseyin Haki Efendi, İskender Efendi ve Hasköy Fabrikası sermimarı Mehmet Usta tarafından ortaklaşa olarak Suhulet tasarlandı. Bu tasarım dünyanın ilk arabalı vapurudur. Bu vapurun en önemli özelliği her iki yönde de kapakları olmasıydı. Bu inip kalkan kapaklar sayesinde vapura her iki yönden de binilebiliyordu. O dönemde at arabaları kullanılıyordu. Atlı arabaların geri gitme imkanı pek yoktu. Bu güzel proje Osmanlı Tersanelerinin bu tür bir gemi yapacak kapasitesi olmadığı için 1871 tarihinde Londra’daki Maudslay Sons & Fields tersanesine sipariş edildi. İlk seferini Üsküdar Kabataş arasında yaptı. İlk sefer için büyük bir tören yapıldı. İşleri bozulan kayıkçılar bu gemi için maraza çıkardılar. Ama yönetim bu işlerin olacağını düşündüğü için Şeyhülislam dairesinden fetva almıştı. İlk seferde bir Topçu Kıtası Üsküdar’a indirildi.

 

Kabataş ile Üsküdar arasındaki arabalı vapur seferleri yüz yıldan fazla süre devam etti. 1973 tarihinde Boğaziçi Köprüsünün devreye girmesi ile taşınan otomobil sayısı düşmüştür.1980 yılında bu seferler kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra seferler tamamen Sirkeci Harem hattından devam ettirilmiştir.